שעות פתיחה

ראשון-חמישי
08:00 – 16:00
שישי

08:00 – 14:00
שבת
11:00 – 15:00

ניתן לתאם שעות עם דן

יש לכם שאלות למומחה תוכים?

נשמח לראותכם

חוות התוכים קיבוץ יגור, 
30065

Tel
04-9848981
הלל: 054-5618981
דן: 054-6448981

שאלות נפוצות

1. איך לבחור תוכי שיתאים לבית?

לתוכים ישנם יתרונות וחסרונות. ישנם רעשנים יותר, ישנם דברנים יותר, ישנם שמאוד מתחברים לאדם וכאלו שפחות, יש ההולכים לאדם אחד (הרב) ומעטים שנוטים לקבל בני בית נוספים. בבואכם לבחור לעצמכם תוכי, חשוב להגדיר מהן התכונות היותר חשובות לכם ועל מה כנראה תצטרכו לוותר. זיכרו, כמו בחיים, אין גם וגם, יש או-או. נעמוד לרשותכם בשאלה זאת.

2. מהי ההזנה המומלצת לתוכי שלי בבית?

בעבר היה נהוג להאכיל את התוכי “בתערובת השריה”-שזו תערובת זרעים בהרכב תזונתי נכון, שהיו מושרים בלילה במים ותופחים עקב ספיחת הנוזלים. מעבר לאי הנוחות ובקיץ גם ריחות וזבובונים בבית, החיסרון הגדול היה שלא ידענו מה התוכי בדיוק אכל ואם המזון הנאכל היה מאוזן מבחינה תזונתית. בסופו של דבר מה שטעים לו… כיום נכנסו לשוק מזונות מכופתתים של חברות שונות. הרעיון הוא המספק לתוכי בצורה מדעית את כל צרכיו ואין לו את אפשרות הבחירה. מומלץ לעבוד עם כופתיות קטנות, שהתוכי אינו יכול לאחוז ברגל. לשימוש בכופתית הקטנה יש השפעה רבה על אחוזי הפחת. נזכור שבצורת האכילה של תוכי קיים ממילא בזבוז רב.

3. כיצד לומד התוכי לדבר?

המינים המדברים משמעותית הם מספר זני תוכים גדולים. רב התוכים מדברים מעט או כלל לא. לימוד הדיבור הוא תהליך שעובר התוכי במהלך הסתגלותו לחיים איתנו. הדיבור מתחיל בד”כ, לאחר מספר חודשים שהתוכי בביתנו ובעיקר במילים המושמעות בבית בתדירות גבוהה. מילים שיש ברצוננו ללמדו, עלינו לחזור עליהן בנוכחותו. תוכי שיהיה במרפסת או בחדר צדדי ולא יהיה חשוף לקולות דיבור, עלול שלא למצות את פוטנציאל הדיבור שלו.

הדברן הטוב ביותר הוא הג’אקו, אך אפילו תוכון אוסטרלי קטן מסוגל לדיבור טוב.

4. איך לבחור כלוב לתוכי?

קיים מתאם ברור בין גודל הכלוב לגודל התוכי. חשוב שלתוכי תהיה אפשרות להתעמל בכלוב מבלי שכנפיו יחבטו בדפנות. ישנם בשוק כלובים שונים של חברות שונות. הנטייה המוטעית של רוכשים רבים להתפשר על גודל כלוב קטן מדי כדי להוזיל את העסקה כולה. חשוב שלא להתפתות לכך, שכן תוכי ש”זכה” לכלוב קטן מדי הוא תוכי אומלל!

5. כיצד לאקלם את התוכי החדש בביתנו?

תוכי המגיע לבית (בעיקר הג’אקו) נמצא בעקה (סטרס). הכל חדש-הכלוב, הבית ובני הבית. יש להתייחס אליו בסבלנות רבה בתקופה הראשונה. לילדים צעירים יש נטייה לקופצנות בעוד שהתוכי זקוק לשקט ולתנועות איטיות. ילדים נוטים להתייחס לתוכי כלצעצוע חדש…קשר עם תוכי חדש נעשה ע”י מגע עדין-חשוב שהמגע ינעם לו, וע”י מתן מזון האהוב עליו (גרעיני שמן למיניהם, אך בכמות מוגבלת מאוד). בימים הראשונים מומלץ, במידה ובכלוב יש מספר מקלות עמידה, להסירם ולהשאיר מקל אחד מול האוכל והמים. תוכים רבים עולים במצבים כאלו למקל העליון ופשוט לא יורדים לאכול! אחרי יומיים-שלושה, כשהתוכי מתחיל להכיר את סביבתו החדשה, אפשר להוסיף מקלות נוספים.

ושוב -תנועות איטיות ללא רעשים פתאומיים והרבה סבלנות.

6. האם לא משעמם לתוכי כשאנחנו לא בבית?

חשוב לדאוג לתוכי לתעסוקה, בפרט בשעות שאיננו בבית. הכלוב הוא מבנה קשיח אך התוכי מעוניין יותר בחפצים בתנועה. התוכי מוצא בהם עניין וממציא לו משחקים איתם. בין היתר הוא מכרסם אותם ומשחיט אותם, אך כדאי לזכור שתוכי שמטפל בצעצוע, עשוי פחות לטפל בעצמו! בכלוב מספיק גדול מומלץ להציב עד 2 צעצועים וחשוב אחת לשבועיים-שלושה להחליפם בצעצועים אחרים וחוזר חלילה.

7. איך יודעים שהתוכי מפתח מחלה?

הבעיה בבית היא לזהות תחלואה. תוכי חולה מתנהג הפוך מתוכי בריא. חשובה תשומת לב לשינויים ולו הקלים בהתנהגות התוכי בכלוב. בתוכי חולה מתקיימים מספר סימנים אופייניים –

יורד למקל הנמוך או אפילו לרצפת הכלוב.

נמנע מהשמעת קולות.

ישן “שינה עמוקה”, מקור מאחורי הכנף, וזאת באמצע היום.

“מנפח” את נוצותיו לשמירת חום גוף.

התנהגות כללית אפאטית.

חשוב לזכור-תוכי חולה ממשיך לאכול!

החשד הראשון בתוכי שמפתח מחלה – כשאתה מסתכל עליו וחש שמשהו לא כתמול-שלשום. אם יש ספק-אין ספק! עליך להגיע בהקדם (עוד היום!) לוטרינר שיש לו התמחות בתוכים.

8. כלמידיה מהי?

כלמידיה הינה המחלה הנפוצה בתוכים. מחלה בה קיימת נשאות, כלומר, הגורם קיים בגוף הציפור, אך עדיין רדום.
התוכי מתנהג ונראה בריא לכל דבר. המחלה עשויה להפוך לקלינית בעת שמערכת החיסון של התוכי נחלשת. הבעיה הגדולה במחלה זו היא שהמחלה מועברת לאדם. 
בחוות התוכים יגור כל התוכים עוברים בדיקה לגילוי המחלה.